زعفران افغانی به مارکیتهای جهان راه یافته است


كشت طلای سرخ یا زعفران به جای كوكنار روزبروز در کشور توسعه یافته و بسته بندی های پروسس شده آن جایگاه ویژه ای را در مارکیت های جهان به خود اختصاص داده است.


زعفران کاران در هرات می گویند عرضه تولیدات زعفران هرات با انجام پروسس و بسته بندی در داخل کشور در بازارهای جهانی رونق بیشتر کسب نموده است.

مسئولان زراعت در ولایت هرات می گویند در حال حاضر شش شرکت خصوصی پروسس زعفران در این ولایت فعالیت می کنند. شرکت های برادران سعیدی، افغان – زعفران، طلای سرخ- زعفران هرات و الماس از شرکت هایی می باشند که تولیدات زعفران را پس از پروسس وبسته بندی به مارکیت های جهان عرضه می دارند.

براساس اطلاعات روز، یکی از این شرکت ها در ولسوالی گذره ولایت هرات جایی که کشت زعفران میزان بیشتر دارد و تولیدات آن مارکیت های جهانی را تسخیر کرده است، موقعیت دارد.

قدرت الله رحمتی، رییس شرکت پروسس طلای سرخ – زعفران هرات به روز گفت در این ولسوالی بیش از 80 جریب زمین زعفران کشت می گردد.

قدرت الله رحمتی می گوید حدود 80 کیلوگرام زعفران حاصلات زارعان را به قیمت مناسب خریداری و پس از پروسس و بسته بندی به مارکیت های جهان عرضه می دارند.

بر بنیاد گفته های مسئولان زراعت، با آنکه مناطق غربی کشور بهترین بستر مناسب برای زرع زعفران در جهان شناخته شده اند، اقلیم سایر ولایات کشور نیز برای کشت این نبات کمیاب و گران قیمت مساعد می باشد.

گفته می شود از هر هكتار زمین مزرعه زعفران در کشور به تناسب کشورهای ایران، ایتالیا و برازیل، ده برابر بیشتر بهره برداری می گردد.
+ نوشته شده توسط محمد محسن در ۸۹/۱۰/۱۹ و ساعت 20:33 |